warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/archiwum/themes/kontrowersje/node.tpl.php on line 86.


Buczenie w miejscach wiecznego spoczynku – nowa świecka tradycja

Narodziła się dziwna świecka tradycja, co roku 1 sierpnia dyskutuje się nie tylko o Powstaniu, co jest cenne, ale o tym czy wolno gwizdać i wyć na cmentarzu. Prawdę pisząc nie pamiętam jakie miałem zapatrywania na tę kwestię, pisałem gdzieś o tym i to kilka razy. Moje zagubienie potrafię szybko wytłumaczyć. Otóż całe to gwizdanie na Powązkach, przed Wawelem i na jakimkolwiek innym cmentarzu nagle staje się tematem dnia i choćby dla tego jednego powodu należałoby się zastanowić nad sensem wycia po cmentarzach. Nie pamiętam co pisałem, ponieważ nie pamiętam kontekstów opisanych zdarzeń i ten stan rzeczy też mnie wkurza, bo jeśli mam wyłuskiwać uzasadnienie dla dziwacznych zachowań, przy pomocy każdorazowej analizy zdarzeń, to znajduje kolejny powód, by z wyciem w miejscach wiecznego spoczynku dać sobie spokój. Doskonale rozumiem argumenty, które odwołują się do zwykłej przyzwoitości. Jeśli z jednej strony jakiś pajacyk wchodzi w zadek pogrobowcom NKWD, a z drugiej składa kwiaty w miejscu poświęconym pamięci ofiar, które w walce z bolszewizmem życie oddali, mają prawo, zwłaszcza przyjaciele ofiar, wyrazić swój sprzeciw. Gorzej, że znów się zajmuję kontekstem i jeszcze gorzej, że w kontekście są dwie rzeczy nie do obrony. O szacunek dla miejsca, w dniu dzisiejszym, poprosił leciwy generał Ścibor-Rylski, natomiast mam potężne wątpliwości, czy gwiżdżącymi i buczącymi byli żołnierze batalionu „Zośka” lub „Parasol”. Z kolei nie mam żadnych wątpliwości, że poseł Macierewicz Powstańcem nie był i jego złożenie wieńca jest taką samą polityczną celebrą jak złożenie wieńców przez Tuska i Gronkiewicz.


Wszystko przemawia na rzecz milczenia i godnego zachowania w miejscach wiecznego spoczynku, a przecież wymieniłem tylko cześć świętych rzeczy i słowem nie wspomniałem o najświętszej – polskiej tradycji nie naruszania spokoju zmarłych. Nie będę bronić buczenia, jakie urządzili zwolennicy Macierewicza, kilku pajacom, którzy nie tylko na buczenie zasłużyli, ale w moim przekonaniu na sąd, tylko nie w takich miejscach się sądzi. Nie da się bronić głupich zachowań w tym dniu, w tym miejscu i przy takiej okazji. Żadnej różnicy nie widzę między wyciem przed Wawelem i wyciem przed pomnikiem upamiętniającym Powstanie. Motywy w jednym i w drugim przypadku są identyczne, polityczna nawalanka mieszająca sacrum z profanum. Istnieje tysiąc miejsc, w których Tuskowi, Komorowskiemu i całej gromadzie znienawidzonych polityków można dokopać bez zahamowania. Na cmentarzach gęby w kubeł, choćby po to, żeby się odróżnić, a już na pewno po to, żeby nie zostawać „bohaterem” dnia, przysłaniającym pamięć prawdziwych bohaterów. Milczeć na cmentarzu, jak mawiał klasyk – w imię zasad! Inna sprawa, której nie rozumiem, to dość bierna postawa AK-owców, w tym Ścibora-Rylskiego, o czym jeszcze kilka słów, ponieważ trochę mnie to niepokoi.


Wydawać by się mogło, że właśnie tacy ludzie mają prawo powiedzieć kilka cierpkich pretensji pod adresem rządzących, których polityczne decyzje mają się nijak do ideałów Polski Walczącej. Oczekiwałem paru zdań w takim tonie, ale nie moja to rola pouczać weteranów, jedyne co mi pozostaje, to ze smutkiem pogodzić się z brakiem reakcji. Szkoda, bo jestem przekonany, że słowa prawdy, przekazane w przedwojennym stylu znaczyłyby więcej niż wszystkie próby zmieniania rzeczywistości, przy pomocy słów, razem wzięte. Tak, czy siak, nową świecką tradycję uśmierciłbym i wbił osikowy kołek, same szkody i jeśli ktoś przy tym czuje jakąś satysfakcję, to mam nadzieję, że o gorzkim smaku. Próżno złorzeczyć na media i szukać tak desperackiego alibi. Wiadomo jakie mamy media i jeszcze bardziej wiadomo jakie będziemy mieli rocznice Powstania, jeśli wycia na cmentarzach się nie zaprzestanie. Wykładanie się na tacy i czynienie męczenników z ludzi, którym się żaden ludzki gest nie należy, zawsze będzie zalatywało porażką, zawsze będzie bezsensownym zaproszeniem do kontry. Tyle mojego marudzenia, co kto sobie pomyśli i zrobi, to już jego sprawa, to już tak się wyśpi. Na koniec jeszcze tylko jeden mały historyczny argument połączony z sukcesem. Do dziś i nawet Michnik przypomina, że Lech Kaczyński uciszał stoczniowców, gdy ci gwizdali na Borusewicza, tak się wygrywa i pamięć i politykę.


6
Twoja ocena: Brak Średnia ocena: 6 (1 vote)
Zostaw link w miejscach, które odwiedzasz lub/i skorzystaj z gotowych odnośników!

milczenie weteranów

W tuskolandii wszystko zależy od Partii. Weterani wyczuwają pismo nosem i na wszelki wypadek wolą nie podskakiwać, bo jeszcze okaże się, że ktoś im cofnie jakieś tam weterańskie przywileje. Poza tym mają dzieci i wnuki i nie chcą żeby ktoś je pozwalniał w trybie natychmiastowym z zajmowanych stanowisk. Życie, po prostu. Weteran też człowiek.


Trul


tak to właśnie " czci " się

tak to właśnie " czci " się pamięć poległych w Powstaniu .
oczywiście że to mała grupka głupców i po prostu chamów .
Co do śp . Lecha Kaczyńskiego - co by nie powiedzieć to był człowiek kulturalny i z klasą - w odróżnieniu od hołoty buczącej i gwiżdżącej w miejscu wiecznego spoczynku i pamięci 200 tyś. Polaków.
i co ? - takim ludziom mamy oddać rządy w Polsce ?
mam głosować na taką czeredę ?
za nic i nigdy .
wolę być lemingiem niż hieną .


jedynie słuszna Droga - Moskwa - Pietuszki .


Ta egzaltacja w fałszywe

Ta egzaltacja w fałszywe dzwony trąca. Po pierwsze sam piszesz o marginesie, po drugie z tego co pamiętam głosowałeś na tłuszczę, która wyła przed Wawelem, lepiła krzyże z puszek po piwie, kiepowała na szyjach staruszek, zamawiała krwawą Mery i zimnego Lecha, a potem krzyczała "dzwoń do brata". Także darujmy sobie te kryteria, bo są kretyńskie i żałosne. Dokonywanie wyborów politycznych na podstawie takich incydentów świadczy o wyborcy. A takie darcie szat zalatuje tanią propagandą.


Chwała sponsorom: opony i felgi


na zasadzie umiłowanej przez

na zasadzie umiłowanej przez Ciebie symetrii mogę powiedzieć że głosowałeś na tych prostaków i chamów .
uważam tak ? - nie .
tak jak ja nie głosowałem na tych którzy kiepowali pety ( a zdaje się nikt nie kiepował ) i układających krzyże z puszek .
i to i tamto to margines chamów i prostaków.
tak że również daruj sobie tanią propagandę i darujmy sobie takie kryteria - bo są żałosne i kretyńskie.
ja żadnej propagandy nie uprawiam - może Ty - ja nie.


jedynie słuszna Droga - Moskwa - Pietuszki .


Proszę, nie wkurwiaj mnie,

Proszę, nie wkurwiaj mnie, przeczytaj swój pierwszy komentarz i tam znajdziesz początek symetrii. Pierdolnąłeś tanim efekciarstwem i jeszcze zdziwionego udajesz, że to działa w druga stronę.


Chwała sponsorom: opony i felgi


jak zazwyczaj się nie

jak zazwyczaj się nie rozumiemy.
chodzi o miejsce - miejsce.
niech sobie staną przed cmentarzem i buczą , rzucają jajkami - czy co tam chcą .
to świadczy tylko o ich kulturze i poziomie umysłowym.
co innego cmentarz - tam nie.
przyjęło się w Polsce że w miejscach takich jak cmentarze i świątynie nie robi się takich rzeczy.
i żadnej symetrii tu niema .
jakoś nie pamiętam żeby w miejscu wiecznego spoczynku śp Lecha ktoś robił tego typu demonstracje - a Ty wiesz coś o tym ?
grób to grób - od grobu - wypierdalać .


jedynie słuszna Droga - Moskwa - Pietuszki .


Co ma wspólnego "poziom

portret użytkownika zaczarowany_olowek

Co ma wspólnego "poziom umysłowy" z buczeniem na cmentarzu? Można być inteligentnym chamem i kulturalnym debilem, i vice versa. Określanie czyjegoś "poziomu umysłowego" rozumianego jako iloraz inteligencji na podstawie jego zachowania na cmentarzu jest objawem co najmniej ignorancji. Chyba, że Szanowny Pan polip przez "poziom umysłowy" rozumie coś innego?


Ano właśnie kompletne

Ano właśnie kompletne popierdolenie z pomyleniem, już zaczynam żałować, że napisałem ten tekst. Jak widzę już się wszystkie autorytety wypowiedziały na temat upadku obyczajów i dyskwalifikacji politycznej, rzygnąć można. Ale to jest właśnie to, na co usiłowałem zwrócić uwagę. Gdy się porówna totalne bydło jakie urządzano przed pałacem, z gwizdami przed kopcem, to jest przepaść estetyczna, a w komentarzach przepaść dewocyjna. Inna rzecz, że przymykanie oczu w imię uświęcania środków, na łysych panów ze "swarzycą" nie ma szans się obronić. Już PiS popłynęło na Staruchu, obrona tych panów jest politycznym samobójstwem, to jest nie do obrony.


Chwała sponsorom: opony i felgi


nie całkiem cmentarz

Miejsce było dość specyficzne.
Cmentarz, to miejsce gdzie leży ciocia Gienia i rodzice. Tam to był raczej Punkt Składu Państwowych Wieńców, a cmentarz tylko dodatkowo, przy okazji.


Chlor


Bez obrazy, ale powiem TAK:

Bez obrazy, ale powiem TAK:
z wielkim smutkiem o tych 200 tys. Polaków, nigdy
nie wybaczę TYM SK...synom, którzy to zrobili.
Dla mnie to "zbrodnia wojenna" na moich rodakach,
i chuj w dupę tym wszyskim Palantów, którzy to ZROBILI...
Howgh - jak mówił Winnetou.


Tradycja nie jest nowa, ani nie jest polską specjalnością

portret użytkownika solano

Obchody rocznicy wydarzenia politycznego to jest wydarzenie polityczne i jako takie podlega politycznym emocjom. Pogrzeby ofiar, nawet nie obchody rocznic, przekształcają się w demonstracje i rozruchy. Pochylanie się nad mogiłami to jest coś innego niż delegacja z kwiatami i przemówieniami z kartki.
Buczenie jest dość delikatną formą dezaprobaty.
Czy mi się to podoba, czy nie, to tak było i tak jest.


HGW nie było dane zgrabnie wyartykułować przemowy na Kopcu Powstania w Wwie - prąd wyłączyli, znikło światło i dźwięk.


To po ile dziś powietrze?


Moim skromnym zdaniem

portret użytkownika mik

Chociaz pomijam wszelkie emocje w takich okolicznosciach, nie krytykuje i nie pochwalam tez wszelkich oznak protestu. Nie raz uczestniczylem w okolicznosciach pamieci, ale inaczej one wygladaly, bo to nie bylo w Polsce. Tutaj zas widze pedofila necacego cukierkiem dziecko, zeby poszlo za nim do parku.
Ewentualnie, molestowanie w pracy. W tym wszystkim jest jeden wspolny mianownik. Oszukac glupca, ktory nie dostrzega zagrozen! Ci co rozumieja, bucza, bo nic innego nie moga zrobic, a glupiec jeszcze raz wejdzie w morde dla tego skruszonego na taka okolicznosc, LWA. Bawmy sie dalej w te WYBORY.


mik


No weź i nie gwiżdż...

portret użytkownika Cyceron

jak w takie święto na cmentarz wchodzi wehrmachtowy wnuczek, twierdzący że polskość to nienormalność...


Cyceron


.

portret użytkownika traf

Buczenie i gwizdanie jest terroryzmem w skali "mikro", a terroryzm jest następstwem bezsilności (nie będę się rozwodził nad słusznością metody).
Swoją drogą buczenie i gwizdanie to chyba najłagodniejsza forma protestu.


Te wszystkie argumenty za

Te wszystkie argumenty za buczeniem rozumiem i co więcej sam je w tekście uwzględniłem, ale są argumenty przecie, które są znacznie silniejsze. Na początek się nie zgodzę z tym, że w polskiej tradycji nie jest to nowy "obyczaj". Jest nowy, nawet za komuny nie cmentarzach takich incydentów nie było, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Natomiast argument przeciw, moim zdaniem są mocarne. Po pierwsze takie zachowania są NIESKUTECZNE i to już wystarczy, a do tego zakłócają święty porządek rzeczy, czyli pamięć o bohaterach zastąpiona doraźnymi przepychankami. Gdy się wyłoży wiadomym siłom argument na tacy, to się bierze w dupę. I tyle. Być może jestem naiwnie rycerski, ale bitwy się toczy na polach bitew, a nie na cmentarzach, choćby dlatego, że to źle wróży.


Chwała sponsorom: opony i felgi


czy nieskuteczne ?

portret użytkownika traf

cyt.: "takie zachowania są NIESKUTECZNE" - a to zależy, jaki skutek chce się osiągnąć, bo jeżeli wszcząć rewolucję (celeowo przejaskrawiam), to i owszem nieskuteczne, ale jeśli pokazać publicznie, że coś jest nie tak w zachowaniu wybuczanych i wygwizdanych, to symboliczny cel osiągnięty został, mimo, że za cenę braku kultury.


Dokładnie odwrotnie, uwaga

Dokładnie odwrotnie, uwaga została zwrócona na brak kultury i wszystkie racje ch..j strzelił. Tym szmaciarzom łby należałoby golić na pałę, ale trzeba to robić umiejętnie, a nie się wykładać jak smarkaci.


Chwała sponsorom: opony i felgi


No dobra - ale jak powstaja oddolne ruchy protestu?

Czy nie zaczynają się od tego drobnego faktu, ze przechodzi się od przeklinania w myślach do przeklinania głośno i od ZAUWAŻENIA, ze nie samemu się przeklina?


Bo szczerze mówiąc, grupa gwiżdżących "warchołów" (znamy to słowo nie od dzisiaj!) dla mnie wygląda WIARYGODNIEJ od jakiegoś faceta - choćby i mądrego - który staje na trybunie i woła do mnie "Polen, erwache!". Wiarygodniej po prostu. Bo jak widzę jakiegokolwiek "przywódcę", to się zaraz zaczynam zastanawiać, kto on, od kogo i co chce ugrać, jakie są na niego haki, jak go mogą udupić itd. Tylu ich już wszak mieliśmy... A jak widzę gwiżdżących Legionistów, to widzę po prostu wk*rwionych ludzi. Że momentami nieprzyjemnych ludzi? Ich prawo. Ale w tym wściekłym niezadowoleniu jest mi z nimi po drodze i już.


A że mówią o nich "warchoły"? Zawsze tak mówili. w 1976, 1980... 1789. Każda władza nazywa rewolucje "motłochem". Może to koszt nie do uniknięcia?


We łbie już mi się kręci od

We łbie już mi się kręci od tego chodzenia w kółko. To wszystko prawda, słuszne emocje, uzasadnione żale i fałszywe gęby odstawiające polityczną celebrę. Ale ile razy mam powtarzać, że nie w świętym miejscu i nie tak głupio się wykładać. Wszystkie telewizje pokazują 90-letniego staruszka Akowca proszącego o spokój i wzruszonego niepokojem, a po drugiej stronie ogolone chłopaki z ONR i żyleta Legii. Nikt tego obrazka nie obroni, a ci wygwizdania dostali prezent od gwiżdżących. I wszystko, cała reszta to jest dzielenie włosów na czworo. Wszyscy wiem jak jest, sedno w tym, jak to zmienić i NA PEWNO NIE TAK.


Chwała sponsorom: opony i felgi


Ale ja sie z Toba zgadzam

Zgadzam się i nie mówię, że się dobrze stało. Tylko, że obaj nie wiemy JAK to zmienić. JAK się policzyć? CO mogłoby być dzisiejszym odpowiednikiem mszy na Placu Zwycięstwa i nawoływań do odnowienia oblicza ziemi.


A może nie tylko my tutaj zauważymy, że "Buczący kibol" nie bez powodu buczy?


Masz rację, ale jeżeli nie

portret użytkownika Marek

Masz rację, ale jeżeli nie przy takiej okazji to kiedy? Raczej innych nie widzę. A telewizje pokażą co będą chciały. Po marszu niepodległości niemieckich bojówkarzy pokazali jako ofiary polskich neofaszystów. Manipulacja telewizyjna ma olbrzymie możliwości.


Nie jest nowy

"Jest nowy, nawet za komuny nie cmentarzach takich incydentów nie było, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo."


Mówił na ten temat dziś w "Faktach po Faktach" Pan Czesław Bielecki, przypominając dyżurnemu profesorowi od Bula- Nałęczowi, co wyczyniała jego partia na cmentarzach za I-szej komuny.


trio


Nie wierzę w wygraną Kaczyńskiego

gdyby im się udało, to redaktor naczelny der sturmer napisze artykuł że Kaczyński zbuduje obóz koncetracyjnny, ryszard cyba bis weźmie pistolet, a potem redaktor napisze że sami byli sobie winni.


Jestem dumny z tego, że mieszkam w Polsce i jestem Polakiem.


Matka Kurka

portret użytkownika jo.aszka

Dziękuję i nie mam pytań :)


Popieram obiema "ręcami" ;)


Zrozumiec BUCZENIE

portret użytkownika mik

Olszewski!

portret użytkownika mik

Publicznie oskarzyl PiS o to "Buczenie" w TvP. Gdzie jest PiS? Gdzie jest odpowiedzialnosc za oskarzenie? To nic, ze ten IDIOTA z PO ma problemy zdrowotne? ale zeby cale media tez uzalaly sie na brak rozumu pokazujac idiote, to juz za wiele! Jak mowia naczynia polaczone: Sprawiedliwosc choruje, bandy lobuzow skupiajace sie to nic innego jak psychopaci w rzadzie. Nastepcy, nie lepsi a wyborcy tez poglupieli. Wszystko to przez te atomy, ze funduszu opieki zdrowotnej nie momy!
PS. Ten list wyjasnia powody buczenia i kto, i czmu to mialo miejsce. Poza tym pozdrawiam wariatow, tyz wariat ale nie cymes wariat.


mik


Żal mi generała

Chciał chłopina dobrze, a teraz wszystkie tefałeny i inne wynalazki wycierają sobie nim ryja. Obnoszą go jak małpę po jarmarkach. Jakby miał jaja to by zajął jakieś stanowisko, chociaż takie dla nas.


Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.