warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/archiwum/themes/kontrowersje/node.tpl.php on line 86.


Nihil novi...

W polityce nic się nie dzieje. Premier wypoczywa, prezydent wręcza, opozycja jazgocze, a koalicja rządząca w pocie czoła i w ciszy gabinetów neutralizuje destrukcyjną siłę raportu MAK-u. Nie miałbym o czym pisać, gdyby nie wczorajsze odznaczenie Wisławy Szymborskiej Orderem Orła Białego.


Początkowo byłem zdumiony - w stosunku do najwyższej w hierarchi światowej literackiej nagrody Nobla, ów Order wydawał się czymś malutkim, mizernym, jakby lokalnym gadżetem. To jest wprawdzie najwyższe polskie odznaczenie - ale gdzie mu do Nobla? Można, oczywiście, laureatowi filmowego Oscara dodatkowo jeszcze wręczyć Złote Lwy w Gdyni czy Złotą Żabę w Bydgoszczy. Ale to nie ma większego znaczenia - ten Oscar (a u Wisławy Szymborskiej - Nobel) jest jedyny, najważniejszy, pierwszoplanowy. Gasi swym znaczeniem wszystkie inne. Usłużni dziennikarze rozwiali nieco wątpliwości - okazało się, że z polskich noblistów tylko Lech Wałęsa otrzymał Order Orła Białego, a i to "z urzędu" - a nie za zasługi. Wyszło na to, że Wisława Szymborska jest jedyną polską noblistką, która otrzymała ten order za własną pracę, za talent i zaangażowanie.


Znając trochę charakter Wisławy Szymborskiej wiem, że dla Niej nagrody, ordery, wszelkie znamiona sławy czy gloryfikacji są większym kłopotem niż potrzebą życiową. Mogę z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przewidzieć, że wczoraj, po przyjściu do domu, Pani Wisława włożyła pudełko z tym orderem do szuflady i przez najbliższy miesiąc nawet do niego nie zajrzy - chyba że będzie zmuszona przez odwiedzających gości. A wyjmować z szuflady będzie ów order tylko do przeczyszczenia albo konserwacji. Ale ludzie, a szczególnie Polacy, patrzą na to inaczej. Dlatego cieszę się z przyznania orderu Pani Wisławie. Zdobyła nasze serca i uznanie swoimi wierszami - to jest ten pomnik w dziejach, który po Niej zostanie. Uroczystość wręczenia Orderu Orła Białego przez prezydenta Komorowskiego była bardziej potrzebna nam, rodakom Pani Wisławy, niż Jej samej.


I to też się liczy...


0
Twoja ocena: Brak
Zostaw link w miejscach, które odwiedzasz lub/i skorzystaj z gotowych odnośników!