warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/archiwum/themes/kontrowersje/node.tpl.php on line 86.


Obamamania

Wraca chyba ze zdwojoną siłą. Oto dostaliśmy swoisty policzek dyplomatyczny, gdyż delegacja USA na obchody 70 rocznicy wybuchu II wojny, to nie będzie nawet drugi garnitur lecz co najwyżej sprane kalesony.


Jak na moje, to administracja Baracka Obamy, ma 3 powody, dla których lepiej Polskę ominąć teraz właśnie szerokim łukiem.


1. Skoro elementów tarczy antyrakietowej jednak nie będzie, to po co przy takiej okazji, (wizyta zbiorowa kilkudziesięciu delegacji zagranicznych) informować o tym polskie władze, skoro i tak nie będzie się miało nic ciekawego i przekonującego na swoje usprawiedliwienie. W dodatku, gdy się obserwuje z zewnątrz, że na użytek wewnętrznej kampanii, dwie kancelarie w Polsce zaczną się teraz znów prześcigać w oskarżeniach o winę za ten stan rzeczy, to można tylko po cichu podśmiać się ze swarliwych Polaczków i dalej robić swoje. A w Polsce mało kto zauważył, że dla Obamy mimo wszystko ważniejsze są poprawne stosunki z Rosją, niż nawet strategiczny sojusz z Polską


2. Drugi powód bierze się pośrednio z pierwszego. Oto prezydent USA przyjął na audiencji (trudno to inaczej nazwać, zawsze wobec spotkania instytucji świeckiego papieża wśród prezydentów, przystępowaliśmy z pozycji klęcznej) w czasie prezydencji czeskiej zarówno Lecha Kaczyńskiego, jak i Donalda Tuska. Nie wiem, gdzie w mającej jakiekolwiek aspiracje dyplomacji, utarła się praktyka, by rozmawiać z kimś dwójkami. Jeśli nawet USA miały przeświadczenie, że nisko się sami cenimy, to po takich cyrkach (przypominam autentyczne przepychanki o to, kto ile z Obamą ma rozmawiać) Tuska i Kaczyńskiego, nabrały pewności, że tak właśnie jest. Aspirując do roli poważnego partnera, ocieramy się o dyplomatyczną piaskownicę. A historia tych wygłupów, sięga nawet pierwszego telefonu ze zwyczajowymi gratulacjami do nowego prezydenta. Po prostu niepoważnych łatwiej zbyć, a potem niech sobie sami dorabiają do tego ideologię.


3. Trzeci powód, jest jak najbardziej banalny i paradoksalnie, również wynika z dwóch pozostałych. Skoro ustaliliśmy już, iż dla USA nie stanowimy pępka świata, a problemy tego regionu zeszły w obliczu innych na plan dalszy (ech gdzie te romantyczne czasy Reagana i Busha seniora?), to dlaczego tamtejszy prezydent miałby myśleć o naszym kraju w kontekście jakiejś priorytetowej wizyty? Coś mi się wydaje, że każda taka wizyta prezydenta USA, to była czysta kurtuazja, połączona z symboliką (Wałęsa, Solidarność). Nawet ostatnio, gdy wydawało się, że poruszane tematy, (tarcza, walka z terroryzmem) jakoś podnoszą rangę wizyty Busha juniora, to przecież bardziej przez media dała się ona zapamiętać, przez wzajemne mizianie piesków par prezydenckich. Zastanawiać może, że teraz nawet Obama nie ma powodów symbolicznych, by odwiedzić Polskę. Proponuję zacząć już dziś usilnie zabiegać, by zechciał jednak to zrobić na 30-lecie "Solidarności".


No i niech mnie ktoś poprawi, jeśli skłamię pisząc, że oprócz Busha seniora, żaden do tej pory prezydent USA, nie wizytował Polski w pierwszym roku swojej prezydentury.


5.01
Twoja ocena: Brak Średnia ocena: 5 (2 głosy/głosów )
Zostaw link w miejscach, które odwiedzasz lub/i skorzystaj z gotowych odnośników!

jest jeszcze jeden powód

Obama nie ma pojęcia o świecie i co się na nim dzieje. Już nie chodzi o Polskę, o jej ewentualne wspieracie, czy też proste zauważenie strategicznego w tej części świata sojusznika. Po prostu Obama i jego gabinet nie za bardzo wie w jaki sposób ma postępować z Rosją i jej byłą strefą wpływów. A jak patrzę na czyny w innych częściach świata, to mam wrażenie, że nie tylko o byłe demoludy chodzi. Kompletny brak jasnego stanowiska w stosunkach arabsko żydowskich, brak deklaracji w stosunku do Korei Północnej (zdaje się, że Sarkozy postanowił wcisnąć się w tę lukę), brak oceny działań na Kaukazie, Iraku, Pakistanu itp itd.
Obama wydaje się zapatrzony we własny amerykański pępek - oto kolejna fala izolacjonizmu amerykańskiego.
Tak to oceniam.


ze względow estetycznych

4.02

Na miejscu Obamy byłby to uszczerbek na wizerunku, takie towarzystwo


Pisze pan: "... informować o

Pisze pan:


"... informować o tym polskie władze, skoro i tak nie będzie się miało nic ciekawego i przekonującego na swoje usprawiedliwienie."


A w czym to Amerykanie mieliby sie usprawiedliwiac? Sprawy - nadal otwartej - nie zalatwia sie na uroczystosci z zwiazku z wybuchem II Wojny Swiatowej.


Polska jest waznym sojusznikiem w konteksie polozenia geograficznego ze sporymi sympatiami, ale glowne zainteresowanie i cele to okreg Pacyfiku.


Uklon


Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.