warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/archiwum/themes/kontrowersje/node.tpl.php on line 86.


Światła i rozum...

Miasto wojewódzkie, sieć ulic, uliczek, parków, placów, mostów. I dwa skrzyżowania, oba w centrum. Na jednym zainstalowano światła dla inteligentów, na drugim - światła dla kretynów. Skrzyżowania są podobnie obciążone: przez oba przejeżdżają (ale tylko przejeżdżają - bez skręcania) tramwaje, natomiast autobusy, samochody i przechodnie poruszają się we wszystkich kierunkach.


Na pierwszym skrzyżowaniu światła inteligentne umożliwiają przejazd w kierunku Pn-Pd (ten z tramwajami) w czasie 100 sekund i w kierunku W-Z w takim samym czasie. Czas trwania świateł żółtych wynosi w obu kierunkach po 5 sekund. Pojazdy skręcające w prawo muszą najpierw przepuścić pieszych, a te które skręcają w lewo, oprócz przechodzących pieszych, muszą również przepuścić pojazdy jadące prosto z naprzeciwka. Zasady są proste i oczywiste, na skrzyżowaniu ruch odbywa się płynnie, a korki nie tworzą nawet w godzinach szczytu. Najdłuższy czas przejazdu przez skrzyżowanie nie przekracza kilku minut (trafiając na "zielone" nie trzeba nawet zatrzymywać pojazdu), czas przejścia pieszego - jest znacznie krótszy. Wypadki zdarzają się sporadycznie, są to najczęściej stłuczki, żadnych ofiar od kilkunastu lat nie było. Organizacja świateł nie zmieniła się na tym skrzyżowaniu od stanu wojennego w 1981-szym roku.


Na drugim skrzyżowaniu światła kretyńskie wyznaczają skomplikowaną sekwencję czasową, oddzielnie dla pieszych, oddzielnie dla pojazdów. Czas trwania sekwencji wynosi 220 sekund, a więc jest podobny jak na pierwszym skrzyżowaniu. I pieszy, i kierowca nie muszą myśleć. Widzi światło zielone - idzie lub jedzie, widzi czerwone - stoi. Kretyństwo jednak kosztuje: czasy akcji są znacznie krótsze od czasów oczekiwania. Aby przejść na drugą stronę ulicy w kierunku Pn-Pd (poprzecznie do jadących tramwajów) pieszy musi: przez 15 sekund przejść przez jezdnię, czekać 90 sekund na przekroczenie torowiska (na które ma 60 sekund, chociaż potrzebuje ich nie więcej niż 5), czekać 90 sekund na zielone światło i przez 15 sekund przejść przez drugą jezdnię. Przejście zajmuje więc - w najkorzystniejszym wypadku - 3 i pół minuty. Najgorsze jest to stanie przed pustą zazwyczaj jezdnią czy torowiskiem i głupawe czekanie na światło. Co myśli pieszy o autorach projektu świateł można się bez pudła domyśleć. Jeszcze gorzej mają skręcający w lewo kierowcy. Zielone światło pali się tylko przez 12 sekund. Umożliwia to przejazd 5-6 samochodów lub jednego autobusu przegubowego i dwóch aut. Potem zostaje 3 i pół minuty czekania, nawet gdy przez skrzyżowanie nic nie jedzie. Miałem nieszczęście skręcać w lewo na tym skrzyżowaniu - norma to 4-5 cykli, czyli kilkanaście minut stania i czekania. Stąd się wzięły podane wyżej czasy, w końcu gdy się tylko czeka, można zabawić się stoperem i zanotować rezultaty w notesie. Mimo tych zabezpieczeń wypadki na tym skrzyżowaniu zdarzają się częściej niż na pierwszym. Kierowca, uznany za kretyna, zachowuje się jak kretyn. Szarżuje z wyłączonym myśleniem. A babcia, wkurzona długim czekaniem, nagle rusza i ...ląduje pod pędzącym tramwajem. Z ostatnich dziesięciu lat pamiętam dwa śmiertelne wypadki na tym skrzyżowaniu. Skrzyżowanie uznawane jest za "europejskie", spełnia ponoć wymagania unijne i posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa. Ponoć, wiem to z opinii kolegi, samego świadectwa nie widziałem.


Ostatnio mam możliwość omijania tego drugiego skrzyżowania. Z czego skwapliwie korzystam...


6
Twoja ocena: Brak Średnia ocena: 6 (3 głosy/głosów )
Zostaw link w miejscach, które odwiedzasz lub/i skorzystaj z gotowych odnośników!