warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/admin/domains/kontrowersje.net/public_html/archiwum/themes/kontrowersje/node.tpl.php on line 86.


Upał

Nowy Sącz będzie miał nowe logo, które już podzieliło mieszkańców miasta. Zarzucono mu związki z satanizmem i chiromancją. Obrazek mający promować miasto, to kolorowa dłoń z czarną kropką w środku i napisem: "Nowy Sącz dobrze wróży".


Można powiedzieć, że na przygotowanie do pełnienia posługi egzorcysty składa się przede wszystkim udział w specjalnych spotkaniach, organizowanych w Rzymie i w innych miejscach świata.


Młodym ludziom z duszpasterstwa hasło "dobrze wróży" kojarzy się z wróżeniem z ręki, czego Kościół nie akceptuje. A czarna kropka w środku dłoni dla satanistów ma oznaczać oddanie się we władanie szatana, zaś wielobarwność - symbolikę środowisk gejowskich.


To prawda, duchowni nie wierzą w nadzwyczajne działanie szatana. Kiedy głoszą, że on nie istnieje, wtedy stają się jego największymi sprzymierzeńcami. Także wielu biskupów nie traktuje tego zagrożenia poważnie i dlatego nie wyznacza księży do walki z demonami; a przecież egzorcyzm jest działaniem podejmowanym za pozwoleniem Kościoła, za zezwoleniem biskupów, którzy są zobligowani utrzymać egzorcystów w swoich diecezjach.


Młodym ludziom z duszpasterstwa hasło "dobrze wróży" kojarzy się z wróżeniem z ręki, czego Kościół nie akceptuje. A czarna kropka w środku dłoni dla satanistów ma oznaczać oddanie się we władanie szatana, zaś wielobarwność - symbolikę środowisk gejowskich.


Nie wszędzie jednak wygląda to najlepiej. Na całe Stany Zjednoczone jest 40 egzorcystów. Ostatnio byłem proszony do Francji i Walii z posługą uwolnienia od złego wpływu demona i zła spowodowanego przez niego. Na ogół ludzie nie orientują się dokładnie w kwestii, o której rozmawiamy., choć myślę, że pod wpływem filmów i telewizji interesują się mocami zła i egzorcyzmami.


Jak jednak pisze w "Tygodniku Powszechnym" ksiądz Jacek Prusak, jeden z duchownych protestujących przeciwko logo "nie tylko źle odczytał znaczenie designu, ale ośmieszył katolików i zakon".


Dobrze, że w ostatnim czasie została wydana książka poświęcona rozumieniu egzorcyzmu ("Exorcism: Understanding Exorcism in Scripture and Practice"), To bestseller otwierający oczy na ważne kwestie wiary i życia człowieka. Każdy katolik powinien mieć minimum rzetelnej wiedzy na temat zagrożeń szatana dla życia człowieka oraz skutecznej pomocy w uwolnieniu od demona.


Duszpasterstwo Akademickie Strych zażądało zmiany symbolu. "Tygodnik Powszechny" przytacza słowa ks. Roberta Więcka, który stwierdził, że "nie można się zgodzić, by Nowy Sącz poprzez taką symbolikę został poddany pod działanie złego ducha. Tak to czytamy w świetle wiary. Musimy na to reagować".


Rozpoznanie nie jest łatwe i można się pomylić. Na podstawie doświadczeń z innymi egzorcystami mogę powiedzieć, że w Anglii posługa egzorcysty wygląda tak samo jak na całym świecie. Przy rozpoznawaniu korzysta się z nauki, jaką Kościół ma na ten temat. Wymieniane są następujące symptomy opętania: posługiwanie się nieznanym wcześniej językiem lub rozumienie go, posługiwanie się siłą fizyczną przekraczającą naturalne możliwości i wreszcie znajomość rzeczy ukrytych.


"(...) W sensie chronologicznym jak i teologicznym tęcza (a więc i »jej« kolory) jest symbolem przymierza zawartego przez Boga z Noem. Po drugie, z twórców logo jak i władz miasta, które go zaakceptowały uczyniono satanistów dążących do ściągnięcia na miasto fatum w postaci działania złego ducha" – uważa ks. Jacek Prusak.


Spotkałem np. taką osobę, która nie znając mnie, mówiła o mnie i moim życiu. Osoba opętana, mimo podejmowanych wysiłków, nie może żyć normalnym życiem chrześcijańskim z powodu dużej liczby przeszkód. Częścią naszego rozpoznania jest także wykluczenie choroby psychicznej. Jednak niektóre symptomy zaburzeń psychicznych mogą towarzyszyć opętaniu.


Jak podkreśla duchowny, "jezuicki duszpasterz zapomniał, iż istnieją ignacjańskie kryteria »rozeznawania duchów«, które trzeba jeszcze umieć właściwie zinterpretować, po to, żeby takim »nawykom myślowym« nie ulegać. Nie tylko źle odczytał znaczenie designu, ale ośmieszył katolików i zakon. Czy nie tego właśnie chciał »zły duch«?" – pyta retorycznie duchowny.


Egzorcysta zatem musi dysponować podstawową wiedzą z zakresu psychologii i psychiatrii. Moim zdaniem, wielu z nas pod tym względem nie ma wystarczającego przygotowania. W instrukcji obrzędu egzorcyzmu zaznaczono, że nie powinno się go stosować, jeśli nie ma pewności opętania. W Anglii najczęstszą formą opętania jest tzw. opętanie tymczasowe.


Prezydent miasta Ryszard Nowak, na którego ręce skierowany został protest, odpowiedział młodym z duszpasterstwa, że "otwarta prawa dłoń to międzynarodowy symbol dobrych intencji i zgody. A wielobarwność oddaje wielokulturowość miasta".


Zwolennicy logo domniemują, że protestującym zaszkodził upał.


6
Twoja ocena: Brak Średnia ocena: 6 (4 głosy/głosów )
Zostaw link w miejscach, które odwiedzasz lub/i skorzystaj z gotowych odnośników!

Zły czai sie wzędzie

Przeciętny krajowy ksiądz nie odróżni nawet inkuba od sukkuba więc co tu mówić o skutecznej walce ze strzygami, utopcami, południcami (zwanymi mylnie dusiołkami), strzygoniami, wampierzami, płanetnikami i resztą tej niebezpiecznej dla polaków menażerii.


Nie mniej samo logo jak i hasło Nowego Sącza są pod każdym względem koszmarne.


Chlor


W Czechach sobie

portret użytkownika Lukrecja

poradzili z utopcami, co wiadomo z filmu "Jak Utopit Dr. Mráčka aneb Konec Vodníků v Čechách"


Sprzeciw co najmniej

portret użytkownika Jasmine

Sprzeciw co najmniej zadziwiający, albowiem, ponieważ, że...
W Biblii tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem, jest obietnicą złożoną przez Boga Noemu, że Ziemi nie nawiedzi już więcej wielka powódź.


Biblia Gdańska, Stary Testament, Księga Rodzaju, Rozdział 9:


[...]
12 Tedy rzekł Bóg: To jest znak przymierza, który Ja dawam między mną i między wami, i między każdą duszą żywiącą, która jest z wami, w rodzaje wieczne.
13 Łuk mój położyłem na obłoku, który będzie na znak przymierza między mną, i między ziemią.
14 I stanie się, gdy wzbudzę ciemny obłok nad ziemią, a ukaże się łuk na obłoku:
15 Że wspomnę na przymierze moje, które jest między mną i między wami, i między każdą duszą żywiącą w każdem ciele; i nie będą więcej wody na potop, ku wytraceniu wszelkiego ciała.
[...]


Przeciwnicy chyba nie znają Pisma, albo wszystko z jednym im się kojarzy, jak Jasiowi z dowcipu. Samo tłumaczenie prezydenta miasta, gdy się to wie, jest już zbędne. Wystarczy powyższy cytat i po sprawie.


Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Musimy się mocno objąć żeby polecieć.


Lubimy ludzi, którzy bez wahania mówią to, co myślą, pod warunkiem, że myślą to samo co my.
Mark Twain


Witaj Jaśmina!

Czy to co mi się wydarzyło w kurzym wątku, to była anielska ingerencja? Jeśli tak, to mając wsparcie niebios, będę coraz bardziej bezczelny.


Witaj Kiju w

portret użytkownika Jasmine

Witaj Kiju w szprychach.:)
Chyba lepiej będzie jak Ci wyślę instrukcję jak to się robi. Nie znaczy to oczywiście, że odmówię pomocy jeśli będziesz jej potrzebował.


Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Musimy się mocno objąć żeby polecieć.


Lubimy ludzi, którzy bez wahania mówią to, co myślą, pod warunkiem, że myślą to samo co my.
Mark Twain


Pięknie z góry dziękuję

!


mosty

rainbow=deszczowy łuk .co ma oznaczać most na kapilarnych fundamentach.(w angielskim)


RegenBrucke(Bogen)=stabilna nie zachwiana wiara w most wprost do Gotta.Gott mit Uns.(niemiecki)


"radura"(rosyjski)=radujmy się bo po deszczu będzie pogoda


arc en ciel (francuski) wiaże się nichybi z Joanna D'Arc też łuk ,ale między ciałem ,Ciałem jako czymś materialnie chemiczno-materiozanwszczym.kompletnie inaczej niż germanie i anglosasi nie łączą sklepios z dobytem tylko użytkowo podchodzą do ciała.Wzorzec 1 metra w Sevre i 1kilograma !!(platynowo-iridowy walec o wymiarach??)


(czeski)to uże chwatne=duhovka.


Znajomość rzeczy ukrytych?!

6

Toż to wypisz, wymaluj - nasz Kurak!
Ze Złym to jednak lepiej w zgodzie żyć i nie ma się co wychylać, uważaj na siebie.


...Ginger Rogers w tańcu robiła dokładnie to samo, co Fred Astaire, tyle że tyłem i na wysokich obcasach. (A. Earhart)


Znowu z Panią

muszę się Q!


Nie to, żeby zaraz dzień dobry, ale - witaj, Yoluś:)

Egzorcysta potrzebny od zaraz. Krakus ma dojścia, byle zdążył.


...Ginger Rogers w tańcu robiła dokładnie to samo, co Fred Astaire, tyle że tyłem i na wysokich obcasach. (A. Earhart)


Sprzedajna

a po dzień dobry ,jak ten dzień przeżyć dobrze? z szansą?na sukces?


Bacz syrenko, na słownik!

Bo w łeb palnę, mimo iżeś ostatnio wypiękniał nad podziw.
Trzymaj się cieplutko, jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.


...Ginger Rogers w tańcu robiła dokładnie to samo, co Fred Astaire, tyle że tyłem i na wysokich obcasach. (A. Earhart)


Syreni śpiew

ja machnę rybim zapszkiem z liścia płetwą i będę wyła do Marynarzy.
I która z nas wyjdzie lepiej ?


Izisie nie w tym ,aby móc ale żeby mieć moc.


Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.